Samsung KS7000: najtańszy telewizor z flagowej linii SUHD 2016

Samsung SUHD to flagowa linia telewizorów Samsunga. W 2016 roku doczekała się ona odświeżenia. Pojawiło się kilka ciekawych technologii, które w większości są obecne również w najtańszym przedstawicielu serii.

Samsung

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. ile kosztuje najtańszy Samsung SUHD
  2. czym wyróżnia się telewizor SUHD
  3. czy warto kupić telewizor z HDR
  4. co to jest Quantum Dot

Rok temu Samsung hucznie ogłosił premierę zupełnie nowej generacji telewizorów - SUHD. Sporo w tym oczywiście marketingowej papki, ale fakt faktem, flagowa seria Samsunga oferował świetną jakość obrazu, genialnie odwzorowane kolory i ogromny kontrast. Cena też niestety była kosmiczna.

Propozycja koreańskiego producenta na 2016 rok jeszcze bardziej udoskonala dotychczasowe modele. Co ciekawe, najtańszy model SUHD o przekątnej 49 cali i bez zakrzywionego panelu, jest dostępny w całkiem normalnej cenie — 4999 zł. Postanowiłem sprawdzić co oferuje i czy warto brać pod uwagę najtańszy model najdroższej serii Samsunga.

Telewizor HDR nie musi kosztować fortuny

HDR w telewizorach to nowość. Taki rodzaj ekranu wyświetla więcej szczegółów w skrajnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu niebo nie będzie prześwietlone, a gęste cienie mrocznych korytarzy będą pełne detali.

Dzięki panelowi HDR kontrast jest wyższy, biel bielsza, a refleksy świetlne i faktury powierzchni bardziej realistyczne. Niezbędna jest do tego odpowiednio wysoka maksymalna jasność ekranu.

Starsze telewizory miały jasność 100–200 nitów. W przypadku SUHD ten parametr wynosi natomiast aż 1000 nitów. Samsung zapewnia, że dzięki temu, wirtualny wschód słońca może nas naprawdę razić.

Quantum Dot: 64 razy więcej kolorów

Standardowe telewizory (nawet z rozdzielczością Ultra HD) są w stanie pokryć tylko co najwyżej 33,5% barw widzianych przez ludzkie oko. Niektóre nowe telewizory próbują na różne sposoby zwiększyć tę wartość. Urządzenia z tzw. szeroką paletą barw (wide color gamut), pokrywają 42 — 57% tego, co widzimy naszym wzrokiem.

Jednym z rozwiązań poszerzającym przestrzeń barwową jest stosowanie kropek kwantowych. Znajdują się one między diodami podświetlającymi ekran, a filtrami kolorów. Ich rozmiar nie przekracza natomiast kilku nanometrów.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące to rozwiązanie pojawiły się na rynku już w 2013 roku, jednak ich żywot był krótki, gdyż technologia nie była wtedy jeszcze wystarczająco dopracowana.

Z sukcesem kropki kwantowe zastosował dopiero Samsung w pierwszej generacji telewizorów SUHD. Są to półprzewodnikowe nanokryształy, które w odpowiednich warunkach emitują światło o różnej barwie.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: PrzeGryw – premiera konsoli PS5

Kolor emisji jest tutaj uzależniony od wielkości kropki. Technologia ta pozwala na wyświetlenie 1 miliarda kolorów. Tradycyjne telewizory (jak i prawie wszystkie inne ekrany) wyświetlają ich "tylko" 16 milionów.

Mamy więc 64-krotny skok. Co to oznacza dla użytkownika? Kolory reprodukowane przez telewizor są bardziej nasycone i lepiej odwzorowane, a przejścia tonalne płynniejsze.

Warto jednak zaznaczyć, że aby cieszyć się szeroką paletą barw oraz obrazem HDR, trzeba mieć odpowiednie materiały do odtwarzania. Obecnie standardy te wspierają płyty blu-ray 4K UHD oraz pliki z niektórych profesjonalnych kamer wideo. Na szczęście, wszystkie przesłanki wskazują na to, że serwisy streamingowe typu Netflix, pracują nad wdrożeniem obsługi HDR i WCG.

Innowacyjne technologie

Według koreańskiego giganta, telewizorami SUHD powinni się zainteresować również klienci nie odtwarzający materiałów w najnowszych standardach. Urządzenia te posiadają bowiem silnik remasterujący obraz z gorszych źródeł i — upraszczając — polepszający jego jakość.

Szczególny nacisk Samsung przykłada do ulepszania scen ciemnych. Istnieje nawet specjalna technologia o nazwie Precision Black, która optymalizuje kontrast i podświetlenie ekranu tak, aby czerń była jak najbardziej czarna i nie świeciła.

Sama powłoka ekranu została wykonana w technologii Ultra Black, która ma rzekomo budowę inspirowaną okiem ćmy. Ma ona stanowczo zmniejszyć odbicia światła w jaśniejszych pomieszczeniach.

Samsung KS7000 — specyfikacja
Rozdzielczość ekranu: 3 840 × 2 160
Przekątna ekranu: 49"
Zakrzywiony ekran: NIE
PQI (Picture Quality Index): 2100
HDR: TAK (HDR 1000)
Maksymalna jasność: 1000 nitów
Dźwięk: system 2.1 o mocy 40W
Złącza: 4 x HDMI, 3 x USB, Ethernet, optyczne audio, wejście RF, wyjście zewn. RS-232C, gniazdo CI
Smart TV: TAK (oparte na systemie Tizen)
Wymiary i waga (bez podstawy): 1089,1 x 633,6 x 43,4 mm | 14 kg
Zastosowane technologie: Quantum Dot, HDR, UHD Micro Dimming, Auto Motion Plus, Priecision Black, Contrast Enhancer, Peak Illuminator Pro

Czy warto?

Samsung SUHD, to niewątpliwie jedne z najlepszych telewizorów na rynku. Oferują mnóstwo ciekawych i przyszłościowych technologii. Niestety trzeba za te wszystkie nowinki sporo zapłacić. Jeśli jednak wybierzemy najmniejszy model z najtańszej pod-serii, to się okaże, że cena nie jest wcale taka kosmiczna.

Warto jednak zastanowić się przed zakupem kilkukrotnie, gdyż na razie z tych wszystkich standardów nie skorzystamy. SUHD, to telewizory przyszłości… co trzeba chyba interpretować dosyć dosłownie i poczekać aż pojawi się więcej źródeł wykorzystujących je w pełni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Telewizory:

Koncerty, festiwale i mecze w 4K i z Dolby Atmos w polskiej telewizji Panasonic Viera DX700E: ciekawie wyglądający telewizor z HDR Doczekaliśmy się telewizora idealnego? Test OLED-a 4K LG EG960 Przyszłość należy do telewizorów? Nieprawda. Nawet streaming i Netflix im nie pomogą Philips 6510: telewizor z Ambilight za rozsądne pieniądze Canal+ w internecie. Wreszcie. Ale cena nieprzyjemnie zaskakuje CES 2021. Samsung szykuje rewolucję w telewizorach LG OLED 8K: Pierwszy taki telewizor w Europie sprzedano w Polsce LG Super UHD 4K – najlepszy telewizor na Euro 2016 Telewizory Samsunga z dużym ułatwieniem. Niesłyszący i niedosłyszący skorzystają na nowych funkcjach Jaki telewizor 4K wybrać? Telewizory UHD dostosowane do potrzeb użytkownika 3 tanie telewizory 65 cali. Wielki ekran w niewielkiej cenie

Popularne w tym tygodniu:

LG zaprezentowało giganta. Ten telewizor ma aż 325 cali