Samsung KS7000: najtańszy telewizor z flagowej linii SUHD 2016

Samsung SUHD to flagowa linia telewizorów Samsunga. W 2016 roku doczekała się ona odświeżenia. Pojawiło się kilka ciekawych technologii, które w większości są obecne również w najtańszym przedstawicielu serii.

Samsung

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. ile kosztuje najtańszy Samsung SUHD
  2. czym wyróżnia się telewizor SUHD
  3. czy warto kupić telewizor z HDR
  4. co to jest Quantum Dot

Rok temu Samsung hucznie ogłosił premierę zupełnie nowej generacji telewizorów - SUHD. Sporo w tym oczywiście marketingowej papki, ale fakt faktem, flagowa seria Samsunga oferował świetną jakość obrazu, genialnie odwzorowane kolory i ogromny kontrast. Cena też niestety była kosmiczna.

Propozycja koreańskiego producenta na 2016 rok jeszcze bardziej udoskonala dotychczasowe modele. Co ciekawe, najtańszy model SUHD o przekątnej 49 cali i bez zakrzywionego panelu, jest dostępny w całkiem normalnej cenie — 4999 zł. Postanowiłem sprawdzić co oferuje i czy warto brać pod uwagę najtańszy model najdroższej serii Samsunga.

Telewizor HDR nie musi kosztować fortuny

HDR w telewizorach to nowość. Taki rodzaj ekranu wyświetla więcej szczegółów w skrajnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu niebo nie będzie prześwietlone, a gęste cienie mrocznych korytarzy będą pełne detali.

Dzięki panelowi HDR kontrast jest wyższy, biel bielsza, a refleksy świetlne i faktury powierzchni bardziej realistyczne. Niezbędna jest do tego odpowiednio wysoka maksymalna jasność ekranu.

Starsze telewizory miały jasność 100–200 nitów. W przypadku SUHD ten parametr wynosi natomiast aż 1000 nitów. Samsung zapewnia, że dzięki temu, wirtualny wschód słońca może nas naprawdę razić.

Quantum Dot: 64 razy więcej kolorów

Standardowe telewizory (nawet z rozdzielczością Ultra HD) są w stanie pokryć tylko co najwyżej 33,5% barw widzianych przez ludzkie oko. Niektóre nowe telewizory próbują na różne sposoby zwiększyć tę wartość. Urządzenia z tzw. szeroką paletą barw (wide color gamut), pokrywają 42 — 57% tego, co widzimy naszym wzrokiem.

Jednym z rozwiązań poszerzającym przestrzeń barwową jest stosowanie kropek kwantowych. Znajdują się one między diodami podświetlającymi ekran, a filtrami kolorów. Ich rozmiar nie przekracza natomiast kilku nanometrów.

Pierwsze urządzenia wykorzystujące to rozwiązanie pojawiły się na rynku już w 2013 roku, jednak ich żywot był krótki, gdyż technologia nie była wtedy jeszcze wystarczająco dopracowana.

Z sukcesem kropki kwantowe zastosował dopiero Samsung w pierwszej generacji telewizorów SUHD. Są to półprzewodnikowe nanokryształy, które w odpowiednich warunkach emitują światło o różnej barwie.

Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Adam Zdrójkowski – Fenomen kontrolera DualSense

Kolor emisji jest tutaj uzależniony od wielkości kropki. Technologia ta pozwala na wyświetlenie 1 miliarda kolorów. Tradycyjne telewizory (jak i prawie wszystkie inne ekrany) wyświetlają ich "tylko" 16 milionów.

Mamy więc 64-krotny skok. Co to oznacza dla użytkownika? Kolory reprodukowane przez telewizor są bardziej nasycone i lepiej odwzorowane, a przejścia tonalne płynniejsze.

Warto jednak zaznaczyć, że aby cieszyć się szeroką paletą barw oraz obrazem HDR, trzeba mieć odpowiednie materiały do odtwarzania. Obecnie standardy te wspierają płyty blu-ray 4K UHD oraz pliki z niektórych profesjonalnych kamer wideo. Na szczęście, wszystkie przesłanki wskazują na to, że serwisy streamingowe typu Netflix, pracują nad wdrożeniem obsługi HDR i WCG.

Innowacyjne technologie

Według koreańskiego giganta, telewizorami SUHD powinni się zainteresować również klienci nie odtwarzający materiałów w najnowszych standardach. Urządzenia te posiadają bowiem silnik remasterujący obraz z gorszych źródeł i — upraszczając — polepszający jego jakość.

Szczególny nacisk Samsung przykłada do ulepszania scen ciemnych. Istnieje nawet specjalna technologia o nazwie Precision Black, która optymalizuje kontrast i podświetlenie ekranu tak, aby czerń była jak najbardziej czarna i nie świeciła.

Sama powłoka ekranu została wykonana w technologii Ultra Black, która ma rzekomo budowę inspirowaną okiem ćmy. Ma ona stanowczo zmniejszyć odbicia światła w jaśniejszych pomieszczeniach.

Samsung KS7000 — specyfikacja
Rozdzielczość ekranu: 3 840 × 2 160
Przekątna ekranu: 49"
Zakrzywiony ekran: NIE
PQI (Picture Quality Index): 2100
HDR: TAK (HDR 1000)
Maksymalna jasność: 1000 nitów
Dźwięk: system 2.1 o mocy 40W
Złącza: 4 x HDMI, 3 x USB, Ethernet, optyczne audio, wejście RF, wyjście zewn. RS-232C, gniazdo CI
Smart TV: TAK (oparte na systemie Tizen)
Wymiary i waga (bez podstawy): 1089,1 x 633,6 x 43,4 mm | 14 kg
Zastosowane technologie: Quantum Dot, HDR, UHD Micro Dimming, Auto Motion Plus, Priecision Black, Contrast Enhancer, Peak Illuminator Pro

Czy warto?

Samsung SUHD, to niewątpliwie jedne z najlepszych telewizorów na rynku. Oferują mnóstwo ciekawych i przyszłościowych technologii. Niestety trzeba za te wszystkie nowinki sporo zapłacić. Jeśli jednak wybierzemy najmniejszy model z najtańszej pod-serii, to się okaże, że cena nie jest wcale taka kosmiczna.

Warto jednak zastanowić się przed zakupem kilkukrotnie, gdyż na razie z tych wszystkich standardów nie skorzystamy. SUHD, to telewizory przyszłości… co trzeba chyba interpretować dosyć dosłownie i poczekać aż pojawi się więcej źródeł wykorzystujących je w pełni.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Telewizory:

Telewizory 8K od stycznia w sklepach. Znamy specyfikację Canal+ w internecie. Wreszcie. Ale cena nieprzyjemnie zaskakuje LG OLED 8K: Pierwszy taki telewizor w Europie sprzedano w Polsce 6 cech, jakie powinien posiadać współczesny telewizor Sony KD-65A8. Ten telewizor to marzenie gracza Nawet dziś ludzie nie rozumieją, że telewizor to nie tylko telewizja. 4K naprawdę ma sens LG odsłania najnowszą linię telewizorów OLED oraz NanoCell na rok 2020 LG SUPER UHD - nowa linia telewizorów debiutuje na CES 2016 2021 rokiem 8K? Zwiększyły się wymagania dla telewizorów. Kupujący tylko skorzystają Samsung liderem na polskim rynku telewizorów Microsoft HoloLens i Halo 5: graj bez telewizora Thomson 50UA6406: 50" telewizor smart TV 4K za mniej niż 2000 zł