Panasonic Viera DX700E: ciekawie wyglądający telewizor z HDR

Firma Panasonic niegdyś znana z świetnych telewizorów plazmowych, nieźle sobie radzi również na dzisiejszym rynku. Model DX700E to propozycja producenta na rok 2016.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. czym Panasonic walczy o uwagę klientów
  2. co to jest Switch Design
  3. na jakim systemie operacyjnym działają telewizory Panasonica
  4. jakie technologie odpowiadają za jakość generowanego obrazu

Modele z serii 700 to według Panasonica średnia półka cenowa. Opisywany w tym artykule telewizor ma przekątną 50 cali i jest wyposażony w kilka ciekawych technologii mających podnieść jakość obrazu 4K.

HDR

HDR (High Dynamic Range), to nowość na rynku telewizorów. Pozwala ona na wyświetlanie obrazu o szerokim zakresie tonalnym. Oznacza to tyle, że zarówno w skrajnie jasnych, jak i ciemnych partiach obrazu zobaczymy dużo więcej szczegółów i detali niż na telewizorze nie oferującym tej technologii.

Jest to jedno z tych rozwiązań, które naprawdę daje realne korzyści w postaci dużo bardziej realistycznego obrazu, jednak jest jeden warunek — taki obraz otrzymamy tylko z odpowiedniego źródła. Jak na razie takich jest niestety bardzo mało, ale na szczęście wszystko wskazuje na to, że już niedługo wsparcie dla HDR wprowadzą niektóe serwisy streamingowe, takie jak chociażby Netflix.

Pełnia barw

Panasonic zastosował autorską technologię Wide Colour Phosphor. Odpowiada ona za odpowiednie nasycenie i naturalne odwzorowanie kolorów. Telewizory z szeroką paletą barw (WCG — Wide Colour Gamut) oferują bardziej subtelne przejścia tonalne, co przekłada się również na większą szczegółowość faktur różnych powierzchni.

Panasonic nie podaje niestety żadnych szczegółów technicznych swojego pomysłu, więc ciężko stwierdzić, czy jest to tylko marketingowy bełkot, czy rzeczywiście jakieś realne sprzętowe rozwiązanie, tak jak na przykład kwantowe kropki w telewizorach SUHD Samsunga.

Intuicyjne oprogramowanie

Nowe telewizory Panasonica działają w oparciu o platformę Firefox OS. Jest to otwarty system oparty na Linuxie. Producent zdecydował się na jego zastosowanie prawdopodobnie ze względu na łatwą jego modyfikację i dostosowanie do ekranu telewizora.

Zobacz również: Rozpakowujemy aparat Panasonic Lumix S1 jako pierwsi w Polsce

Główny ekran interfejsu nazywa się Home Screen 2.0 i zapewnia szybki dostęp do najważniejszych treści. Jest on zrobiony w ten sposób, aby wszystko dało się wykonać jak najmniejszą ilością ruchów. Głównymi zaletami oprogramowania Panasonica jest więc prostota i minimalizm.

Nietypowy design

W przypadku telewizorów na rok 2016, Panasonic skupił się na designie. Każda seria telewizorów tego producenta czymś się wyróżnia. Modele z wyższej linii DX800E mają chociażby specjalne ramy dzięki którym możemy zmieniać łatwo kąt nachylenia ekranu.

Omawiana seria DX700E to z kolei ruchome nóżki w podstawie telewizora. Mogą one być rozstawione szeroko, albo bliżej siebie — wszystko zależy od obecnego gustu właściciela. Niezbyt to wszystko przydatne, ale miło, że producent próbuje zaoferować coś ciekawego również w kwestii wyglądu.

Panasonic DX700E — SPECYFIKACJA
Rozdzielczość ekranu: 3 840 × 2 160
Przekątna ekranu: 50"
Zakrzywiony ekran: NIE
HDR: TAK
Dźwięk: system 2.0 o mocy 20W 
Złącza: 3 x HDMI, 3 x USB, Ethernet, optyczne audio, gniazdo CI
Smart TV: TAK (oparte na systemie Firefox OS)
Wymiary i waga (bez podstawy): 1115 x 647 x 40 mm | 16 kg
Pobór mocy: średni: 88 W | nominalny: 123 W
Zastosowane technologie: HDR, Wide Colour Phosphor, Local Dimming, 4K Pure Direct

Średnia półka z HDR

Panasonic udowodnił, że potrafi nadal produkować bardzo dobre telewizory. Omawiana linia produktów to półka średnia na rok 2016. Szeroka paleta barw i tryb HDR to inwestycja na przyszłość, która w tym przypadku kosztowałaby Was 5000 zł.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Telewizory:

Xiaomi Mi Full Screen TV Pro - nowa seria telewizorów od Xiaomi Tani i dobry telewizor z 4K? Testujemy sprzęt od Manty LG EG910V - najlepszy 55-calowy telewizor, jaki możesz kupić [test] Telewizory 3D: czy to się jeszcze opłaca? Amazon Prime Video za darmo dla wszystkich abonentów Play i z publicznie dostępnymi filmami dla dzieci 8 prób 55-calowego telewizora LG 55UF850 - test i recenzja Samsung do dużego telewizora dokłada… drugi. Specjalnych ofert na TV jest dużo więcej QLED czy Super UHD? Który telewizor będzie lepszy? Telewizory 8K od stycznia w sklepach. Znamy specyfikację Doczekaliśmy się telewizora idealnego? Test OLED-a 4K LG EG960 Wybieramy telewizor na Euro 2016: przewodnik Nawet dziś ludzie nie rozumieją, że telewizor to nie tylko telewizja. 4K naprawdę ma sens

Popularne w tym tygodniu:

LG wprowadzi do sprzedaży telewizor microLED. Raczej nie dla zwykłych śmiertelników Xiaomi nie zwalnia tempa. Nowy, duży telewizor wreszcie w Polsce