Panasonic Viera C320E: gigant o przekątnej 65 cali za 4800 zł

Ten telewizor jest skierowany dla tych, dla których rozmiar ma znaczenie. Model C320E to jeden z najtańszych dostępnych obecnie na rynku telewizorów o przekątnej 65 cali.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. czy warto kupić większy telewizor kosztem jakości obrazu
  2. jaką jakość obrazu oferuje 65-calowe monstrum Panasonica
  3. z jakiej odległości najlepiej oglądać 65-calowy telewizor

Czy jest sens kupować 65-calowy telewizor FullHD?

Oczywiście, że tak. Warunkiem koniecznym jest tu jednak oglądanie go z odległości minimum 3 metrów. Gdy siądziemy bliżej urządzenia, istnieje duża szansa, że dostrzeżemy na wyświetlaczu pojedyncze piksele. Jest to bardzo niepożądany efekt.

Z podobnych wyliczeń wynika kilka ciekawych rzeczy. Weźmy chociażby telewizor o coraz popularniejszej przekątnej 55 cali. Większość ekranów o takim rozmiarze ma oczywiście rozdzielczość 4K. Gdy weźmiemy pod uwagę możliwości optyczne ludzkiego oka, to okaże się, że taki telewizor bezpiecznie możemy oglądać już z odległości 1,16 metrów.

Jeszcze ciekawiej robi się gdy spojrzymy na taki sam telewizor z rozdzielczością “tylko” FullHD. Minimalna odległość z której nie rozróżnimy pojedynczych pikseli wynosi w tym przypadku 2,31 metrów. Jakie z tego wnioski? A no takie, że gdy oglądamy telewizję z odległości większej niż 2 metry i 31 centymetrów, to obojętne czy będzie to obraz FullHD, 4K czy 8K - i tak nikt nie będzie w stanie dostrzec różnicy w jego szczegółowości.

Rozdzielczość rozdzielczością, ale co z jakością obrazu...?

Wydaje mi się, że mało kto ogląda taki telewizor z odległości mniejszej niż 2,5 metra. Wygląda więc na to, że producenci dopięli swego i wciskają nam nowy standard mimo, że nie zawsze go potrzebujemy.

Jakość obrazu — bez rewelacji

Gdyby ten 65-calowy telewizor FullHD miał inne parametry obrazu na wysokim poziomie, byłaby to w tej cenie całkiem ciekawa propozycja. Niestety, rzeczywistość wygląda trochę mniej kolorowo - zarówno metaforycznie, jak i dosłownie.

Panasonic nie wysilił się na wymyślanie różnych dziwnych i nic nie wnoszących nazw technologii, które mają cokolwiek w tym telewizorze ulepszać. Mamy tylko jedną - High Contrast - która ma zapewnić wysoki kontrast oraz bogatą tonację kolorów.

Zobacz również: Rozpakowujemy aparat Panasonic Lumix S1 jako pierwsi w Polsce

Niestety, gdy zagłębimy się w zakamarki internetu, to okaże się, że ludzie nie do końca są zadowoleni z tego co wyświetla monstrum Panasonica. Najbardziej dostało się częstotliwości odświeżania matrycy, która wynosi jedynie 50 Hz. To bardzo mało jak na współczesne standardy. Wada ta ujawnia się w szybkich i dynamicznych scenach. Ruchome obiekty są wtedy mniej ostre, a nawet pozostawiają za sobą coś w rodzaju smug.

Podstawowe Smart TV i niski pobór prądu

Producent nie podaje zbyt dużo danych na temat zastosowanego oprogramowania. Wydaje się, że to jest okrojone do niezbędnego minimum. Panasonic określa je mianem Essential Apps. Jak nietrudno się domyślić, jest to po prostu kilka specjalnie przygotowanych z myślą o dużym ekranie aplikacji. Zaawansowanej platformy Smart TV w tym przypadku niestety nie uświadczymy.

Nie uświadczymy też wysokich rachunków za prąd. Model Panasonic C320E jest bowiem bardzo energooszczędny. Jest to klasa energetyczna A+, co nie jest standardem wśród współczesnych telewizorów.

PANASONIC C320E — SPECYFIKACJA
Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080
Przekątna ekranu: 65"
Zakrzywiony ekran: NIE
HDR: NIE
Dźwięk: system 2.0 
Złącza: 4 x HDMI, 2 x USB, Ethernet, optyczne audio, gniazdo CI
Smart TV: Dostęp do kilku podstawowych aplikacji
Wymiary i waga (bez podstawy): 1460 x 838 x 48 mm | brak danych
Śedni pobór mocy: 154 W
Zastosowane technologie: Edge LED, High Contrast, Surround Sound

 

Jakość kontra immersja

Panasonic Viera C320E to telewizor dla ludzi, dla których ważniejsze od samej jakości obrazu są imersja i kinowe doznania. Telewizor o przekątnej 65 cali (164 cm!) jest ogromny nawet jak na dzisiejsze standardy. Warto wiedzieć, że pojedynczych pikseli nie ujrzymy już z odległości 2,75 metrów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Wise Button – bezprzewodowy asystent Skaner: profesjonalne granie, cycki na Facebooku i wspomnienie admirała Singulum, luksusowy notebook ze złota, drewna i kości słoniowej Arkadówka w postaci stołu z surface'em HDBaseT chce utrzeć nosa HDMI Sound On: The Mamas & The Papas - California Dreamin' Asus B43 i B53 - biznesklasa z bateriami nie do zdarcia! Chcesz być milionerem? Napisz grę online Samsung P80 Premium - dwa laptopy dla biznesmenów MIT opracowuje specjalne ubranie, które zapisze akty przemocy AgfaPhoto DV5000G, czyli 5 w 1 Stabilny Foobar2000 v0.9.6.1 wydany!

Popularne w tym tygodniu:

Przyczynili się do powstania Stanów Zjednoczonych. Autonomiczny statek uczci ich rejs. Pomogli zbudować go Polacy Loty taksówkami powietrznymi. Od teraz można się na nie zapisać w Niemczech